BMW 750i: absolutní luxus v zábavném podání

TEST: Vlajková loď bavorské prémiové automobilky přišla v další generaci. Není tak šokující, jako předchozí, přesto je na silnici nepřehlédnutelná svou velikostí a výkonem. BMW 750i s přeplňovaným osmiválcem představuje naprostou špičku, kterou můžete z Mnichova dostat. Jak se jezdí s vozem, jehož cenovka přesahuje tři miliony korun, jsme zjišťovali během týdenního testu.

Vydáno: 28.1.2009

Dostat klíčky od královské limuzíny, kterou bezesporu BMW řady 7 je, se zdá být mokrým snem každého motoristického novináře. Ten se ale posléze může změnit v noční můru: jak hodnotit něco, co je svým luxusem a jízdou natolik odlišné od běžné konkurence, že se s ní v podstatě nedá srovnávat? Zkuste si napsat recenzi na noc v hotelu Ritz, když jste předtím pobývali hlavně v penziónu U Vidláka. Samozřejmě, lehce přeháníme a snažíme se tím s trochou nadsázky vyhnout kritice z nadržování značce. Tak pojďme raději na základní fakta.

Svatá trojice

BMW řady 7 patří do naprosté špičky, kterou si může dovolit jen pár vrcholných manažerů. Do role jeho konkurentů můžeme pasovat Mercedes-Benz S a Lexus LS. Stejně jako obě značky, také BMW nabízí prodlouženou verzi zaměřenou na cestujícího vzadu. To ale dnes není náš případ, přesto je Sedmička na silnici jasným králem. Má na to skoro 5,1 metru délky, 2,1 metru šířky a s rozvorem přesahujícím 3 metry je jasné, že tady se budou hrát hodně vysoká vnitřní čísla.

 

 

Design BMW 7 už není tolik odvážný, jako u předchozí generace. V Mnichově si evidentně myslí, že extravagance jim odlákala množství zákazníků (ač byla předchozí Sedma poměrně úspěšná). Přesto je z některých úhlů návaznost ještě znatelná. Zvláště z boku vám bude Sedmička povědomá. Přece jen, na top limuzíně se toho mnoho nového už uhrát nedá. Proč taky?

Bez kompromisů

Vnitřek se nedá označit jinak, než za pěti hvězdičkový salón. Exkluzivní světlá kůže Nappa si vás hýčká spolu s nastavitelnými měkkými sedadly, které ale zároveň mají boční vedení. Podporu stehen jde individuálně štelovat, můžete zapnout vyhřívání, ventilaci, masáž. Na všech čtyřech místech. Cestující vzadu mají k dispozici vlastní ovládání na výklopné loketní opěrce, které může odsunout i pravou přední sedačku dopředu. Neodmyslitelnou samozřejmostí je pak kontrola klimatizace nebo elektrických okenních roletek. Něco o luxusu vypovídají dveře, které nemají pár aretačních poloh, ale zastaví se přesně tam, kde si přejete. Za příplatek se samy dovírají.

Mohutná palubní deska je kombinací leštěného dřeva, kůže, hliníku a něco mála precizního plastu. Člověk by čekal, že stroj s milionem funkcí bude mít mnoho tlačítek, opak je ale pravdou. Ovládání je přehledné, jasné a funkční. Příkladem může být systém iDrive druhé generace, který se ve své první verzi v předchozích sedmičkách setkal se špatnou kritikou pro svou nepřehlednost.

Současnost je ale jiná. Tlustý manuál můžete klidně odložit a každý, kdo má doma počítač (tedy opravdu každý) se s ním naučí zacházet během minut. Menu je jednoduché, dobře členěné a logické. Joystick se skvěle ovládá na středovém tunelu. Během chvíle tak můžete nastavit navigaci, vůz, rádio nebo zapnout sledování digitální televize. Na širokoúhlém detailním displeji je to opravdová lahoda a to nemluvíme o vysoce kvalitním audiu. Škoda, že tak vychvalované připojení k internetu funguje jen u německého operátora.

Ještě se na chvíli musíme zastavit u kapličky s přístroji, která se zdá být na první pohled velice jednoduchá. Čtyři budíky přehledně zobrazují rychlost, otáčky, stav paliva a teplotu. Jenže pozor! Při bližším zkoumání zjišťujeme, že spodní část ukazatelů je virtuální. Jde o jeden podlouhlý barevný displej, který je schopen zobrazovat nejdůležitější informace, jako je dojezd, spotřeba, teplota nebo nastavení podvozku. To vše doplňuje nejlepší head-up displej, který jsme kdy měli v testu. Má vysoké rozlišení, je barevný, zobrazuje nejen rychlost, ale i navigační údaje včetně jednoduchého náčrtu blížící se křižovatky (za příplatek 33.500 korun)

Osm místo dvanácti

Vrcholná motorizace si ponechala své označení BMW 750i, i když už pod kapotou jako dříve nemáme gigantický dvanáctiválec, ale V8. Objem nekoresponduje s označením, protože má 4395 ccm. Jenže už tu nemáme atmosféru, ale bi-turbo, dodávající mamutích 300 kW, nebo lépe řečeno 407 koní při 5500 otáčkách za minutu. Dvojnásobnou hodnotu, tedy 600 Nm najdeme u točivého momentu, který je k dispozici od 1750 do 4500 otáček. Ono je to ale vlastně jedno, protože šílená síla tohoto agregátu dokáže odpálit limuzínu odkudkoliv a kdykoliv.

BMW 750i zvládá překonat stovku za 5,2 sekundy (maximum je samozřejmě německých 250 km/h). To jsou parametry ostrých sporťáků. Jenže na rozdíl od nich, Sedmička provádí start jen tak mimochodem. Nejlépe si to představíte, když absolvujete vzlet v business class Boeingu 747. Síla vás jemně přilepí do pohodlných sedaček, a než se nadechnete, už letíte dvoustovkou. Nechceme nabádat, ale radarový detektor by měl být samozřejmou výbavou majitele takového auta, nebo brzy přijde o řidičák.

Volba pro zábavu

Zvlášť, když se BMW 750i odlišuje od Eska i Eleska v jednom podstatném detailu. Je zábavné! Ano, máme tu nespočet elektronických asistentů. Ano, motor není ani trochu slyšet. Ano, je to těžká limuzína. Ale její řízení je natolik precizní, že z jízdy dělá radost. BMW se nehodlá totiž zbavit své pověsti sportovní značky ani v top class limuzíně.

Tam kde Lexus s Mercedesem předvádí netčené pohyby, sází Sedmička jednu zatáčku za druhou a dává vědět o kolech víc, než je obvyklé. Navíc průletu okreskami pomáhají zadní kola, která se lehce otáčí (podobně jako u Renaultu Laguna GT). Tím zvyšují možnou rychlost pro jízdu šikanou.

Podvozek lze nastavit na komfortní režim, normální, sport, nebo sport +. U něj už povolí elektronika decentní ústřel poháněné zádě, řízení je v tu chvíli ještě tužší, reakce na plyn a řazení 6rychlostního automatu ostřejší. Na letišti jsme se snažili o drift, to nám ale vůz nechtěl dovolit a raději nás přišrktil pásem. Takové vylomeniny se už holt na vrcholnou limuzínu nesluší.

Volba je na vás

Budoucí majitel by ale měl vědět jedno. Rozdíl mezi BMW 7 a Mercedesem-Benz třídy S (potažmo i Lexusem LS) je asi takový, jako mezi Pětkou a třídou E. Tedy, Sedmička je výrazně řidičským vozem. Není tolik relaxační a disponuje spíše tvrdším odpružením. Jsou to sice jen lehké odlišnosti, ty ale dělají duši daného auta, která musí být v této cenové kategorii maximálně spřízněná s řidičem.

A dostáváme se k tomu hlavnímu: co za to? BMW řady 7 pořídíte už za 1,8 milionu, ale s třílitrovým dieselem V6. My mluvíme o absolutním vrcholu BMW 750i, který začíná na 2.265.000 korunách. Nekonečný seznam příplatkové výbavy, jenž pod pohrůžkou sebevraždy odmítl redaktor pod článek vypisovat, zvýšil konečnou cenovku na 3.292.750 korun. V kontextu toho se zdá celková spotřeba během testu 16,5 litru benzínu na sto kilometrů malicherná. Tohle je totální špička, kterou současný automobilový průmysl může nabídnout. A tam se kompromisy dělat přece nedají.

 

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Hodnotit velikost zavazadelníku 500 litrů u takového vozu nemá smysl. Jde tu spíše o vnitřní prostor, který je velkorysý. Sedadla jsou maximálně pohodlná, jen vzadu (jak uakazuje náš figurant) by mělo být přece jen více místa na nohy. S třímetrovým rozvorem jsem už viděl kouzlit lépe. Kdo se bude vozit vzadu, sáhne spíše po prodloužené verzi.
Dávám známku 2
Jana Jana: Když jsem viděla cenu, málěm mě křísili. Totéž se mnou udělaly parametry spotřeby. Pokud máte trochu zodpovědnosti k přírodě, zvolíte levnější naftový třílitr. Pokud jste ministr životního prostředí, přejdete k Lexusu LS 600h. Příplatky v hodnotě luxusně vybaveného auta střední třídy jsou poslední kapokou!
Dávám známku 4
Nikola Nikola: Minulá generace BMW řady 7 mě neoslovila a ani této se to nedaří. Tohle je auto pro muže. Nedá se nic dělat. Musím ale pozitivně hodnotit vzhled interiéru, který je na vysoké úrovni. Nádherné je například podvětlení při nočních přeletech, které dodává atmosféru vznešenosti.
Dávám známku 2
Tomáš Tomáš: Bál jsem se, že Sedmička na tom bude stejně, jako konkurence. Blesková v přímém směru, ale nepoddajná v zatáčkách. Příjemně mě překvapila. Jízda s ní byla zábavná, podmanivá. Skvelé řízení a k tomu hodnoty z tabulek spíše od Porsche. Kdo by si přál víc?
Dávám známku 1
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Michal Zima


PARAMETRY

Základní cena v provedení Název: 2 265 000 Kč
Cena doplňkové výbavy:  1 027 750 Kč
Celková cena: 3 292 750 Kč

BMW 750i
Objem motoru 4395 ccm
Maximální výkon 300 kW (407 k) při 5500 ot./min
Maximální točivý moment 600 Nm při 1750-4500 ot./min
Převodovka 6stupňová automatická
Maximální rychlost 250 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 5,2 s.
Udávaná spotřeba město 16,4 l/100 km
Spotřeba mimo město 8,5 l/100km
Kombinovaná spotřeba 11,4 l/100 km
Spotřeba během testu 16,5 l/100 km
Provozní hmotnost 2020 kg
Délka / výška / šířka 5072 mm / 1479 mm / 2134 mm
Rozvor 3070 mm
Zavazadelník / po sklopení 500 l / –

 

Galerie