Další koncept z Frankfurtu, Volkswagen 1L, vypadá jako by přijel z budoucnosti. To se sice dá říct o většině automobilových konceptů, ale o tomhle Volkswagen slibuje, že do tří let přijde do sériové produkce. A čím je VW 1L tak zvláštní? Stačí se na něj podívat: sedí se v něm jako ve stíhačce, za sebou.
Vydáno: 29.9.2009
Volkswagen se po nějaké době vrátil k myšlence litrového auta s litrovou spotřebou. Tentokrát to vypadá, že by se mu takovou ideu mohlo podařit realizovat.
Posuďte sami: dvoumístný naftový hybrid má mít spotřebu 1,38 l/100 km a jeho emise CO2 mají být pouhých 36 g/1 km. Prapodivně vypadající automobil se sedačkami v řadě za sebou má velmi nízkou hmotnost 380 kg i díky použití uhlíkových kompozitů. Součinitel odporu vzduchu je pouhých 0,195.
Motor je polovinou nového nafťáku 1.6 TDI – jedná se o dvouválec s objemem 0,8 litru. Dosahuje výkonu pouhých 20 kW (ve sportovním režimu 29 kW) a točivého momentu 100 Nm. Motůrku ale pomáhá ještě elektromotor s výkonem 10 kW a jejich sílu na šestnáctipalcová kola přenáší automatická převodovka DSG.
Zrychlení z nuly na sto dokáže miniaturní hybrid překonat za 14,3 sekundy a jeho maximální rychlost bude 160 km/h.
Text: Redakce
Foto: Volkswagen